Když je miminko zadečkem napřed

 

Někdy mezi 32. a 37. týdnem těhotenství se miminko v rámci přípravy na porod přetočí ze vzpřímené polohy do tzv. polohy záhlavím.

Přetočení většinou proběhne bez vnějších projevů. Někdy se však zpozdí, jestliže maminka zažívá strach nebo napětí či jiné životní oklonosti, které ji rozrušují. Některé maminky se z nějakého důvodu zdráhají „poddat“a jejich děloha zůstává těsná. V takovém případě nemá miminko dostatek prostoru k přetočení, nemůže dokončit rotaci a zůstává v původní svislé poloze. Jeho zadeček stále leží u ústí dělohy. Jako by dítě chtělo na svět „vystrčit zadek“.

 

 

Podpora přetočení dítěte

 

Položte se do pohodlé pozice a zaměřte se na svůj dech. Pozorujte jak tělo samo dýchá. Dech postupně prodlužujte a s každým výdechem se uvolňujte do větší hloubky. Nechte rozpustit svoje tělo. Pozornost zaměřte do srdeční oblasti(představte si nějaký příjemný prožitek s milovanou osobou) a do toho pocitu se uvolněte, nechte se jím prostoupit. Tak nebo jakýmkoli jiným způsobem, který ovládáte si navoďte stav hlubokého uvolnění.

  • Představte si dělohu pružnou a uvolněnou tak, aby poskytla dítěti dostatek prostoru k přetočení.
  • V tomto stavu si vizualizujte, jak se dítě bez potíží otáčí a obrat dokončí a nachází se ve správné poloze pro porod.
  • Mluvte s dítětem o uvolnění ze své stávající polohy a přetočení směrem dolů, aby se mohlo snadno narodit.

 

  • Pokud máte pocit, že se Vám to samotné nedaří, tak jak by mělo, můžu Vám pomoci v individuálně vedené terapii